Buk zwyczajny

Buk zwyczajny (Fagus syluatica) to zazwyczaj okazałe drzewo osiągające wysokość do 30 m. U młodych osobników korona bywa smukła, lecz z wiekiem staje się szeroka, kopułowato sklepiona i okazale rozwinięta, szczególnie u drzew wolno rosnących. Pień u buka jest dobrze widoczny przynajmniej do połowy korony, a wyżej dzieli się na potężne konary, które zwykle wznoszą się stromo, jedynie końce mniejszych gałęzi lekko zwisają. Kora drzewa jest gładka, ołowianoszara, z wiekiem może stawać się szorst- kawa, nie bywa jednak u zdrowego drzewa nigdy spękana i nie łuszczy się. Liście buka mają długość od 5 do 10 cm oraz eliptyczny lub jajowaty kształt. Bukwie, czyli orzeszki mają do 2 cm długości, są trójkanciaste, brunatne i błyszczące. Najlepiej rośnie na żyznych, dobrze nawodnionych glebach, aczkolwiek występuje również na glebach piaszczystych i wapiennych, na różnych wysokościach. W Polsce buk występuje rzadko i jest pod pełną ochroną.

Energie ogólne: siła, stabilność, pogoda ducha, pewność siebie, moc wewnętrzna. Główne przesłanie: jeśli będziesz wierzyć w siebie, swoje możliwości i posiadany potencjał, zrealizujesz wszelkie plany i zamiary.

Oddziaływanie psychiczne: pewność siebie buka budzi w człowieku pogodę ducha, uwalnia od strachów dotyczących choroby, śmierci, utraty prestiżu, pozbawia lęków związanych z pracą i statusem społecznym. To drzewo pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i własną słabość oraz ułatwia radzenie sobie z fizjologicznymi skutkami strachu. Pozwala odzyskać pewność siebie i uspokaja. Daje wsparcie przed podjęciem konkretnych działań. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: umacnia podstawowe siły życiowe,

– czakra seksualna: dodaje atrakcyjności,

– czakra splotu słonecznego: wzmacnia pewność siebie i wiarę we własne siły,

– czakra serca: przynosi gotowość do miłości,

– czakra gardła: pozwala na spokojne i pewne wyrażanie swoich opinii,

– czakra trzeciego oka: wspomaga pozytywne myślenie,

– czakra koronna: umacnia kontakt z Siłą Wyższą. Oddziaływanie na ciała subtelne: buk wpływa harmo- nizująco na ciało eteryczne i astralne, na planie mentalnym ułatwia koncentrację w myśleniu, u osób pracujących nad rozwojem duchowym poprzez wpływ na ciało atma- niczne ułatwia bezpośredni kontakt z Bogiem.

Zastosowanie w magii naturalnej: stosuje się go głównie ochronnie i wspomagająco, jest skuteczny w rytuałach związanych z magią miłosną, początków, kończenia. Zastosowanie w medycynie ludowej: liście buka stosuje się zewnętrznie, jako okłady na stłuczenia i sińce, zaś bu- kwie, zmielone i zaparzone do ogólnego wzmocnienia organizmu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>