Czereśnia

Czereśnia (.Prunus avium) to drzewo liściaste osiągające wysokość nawet do 30 m. Koronę ma zwykle regularną, o stożkowatym kształcie, u młodych drzew zakończoną smukłym wierzchołkiem. Jej pień jest często bardzo gruby, a kora czerwono-brunatna, lekko błyszcząca, dość często oddzielająca się poprzecznymi wstęgami. Liście mają kształt odwrotnie jajowaty lub podłużnie owalny z wysmukłym wierzchołkiem i nieregularnymi ząbkami na krawędziach. Ich długość mieści się w granicach od 7 do 15 cm, a szerokość od 4 do 8. Barwa liści – ciemnozielona, od spodu jaśniejsza. Kwiaty tworzą się na długich szypułkach, zebrane po kilka w podbaldachach, rozwijają się na krótko przed pojawieniem się liści. Owoce mają kulisty kształt, zaś barwa w zależności od odmiany mieści się w spektrum od ja- snożółtej poprzez czerwoną aż do intensywnie bordowej, prawie czarnej. Czereśnia lubi gleby głębokie i żyzne. Występuje w całej Europie dziko, została również udomowiona i jest uprawiana w sadach.

Energie ogólne: instynkt, opanowanie, śmiałość, niezależność, dystans w stosunku do siebie. Główne przesłanie: jeśli będziesz umiał kontrolować swoje instynkty i opanujesz pierwotne siły drzemiące w Tobie, będziesz mógł śmiało się realizować zachowując niezależność.

Oddziaływanie psychiczne: nasze lęki bardzo często wywodzą się z tego, że nie rozumiemy lub wypieramy instynktowną, pierwotną część swojej psychiki. Wydaje się nam, że drzemią tam jakieś strasznie mroczne siły. Czereśnia umożliwia spokojne wydobycie ich na powierzchnię i obiektywne przeanalizowanie. Pozwala zachować przy tym spokój i dy stans do spraw, z którymi przychodzi się w takiej sytuacji zmierzyć. To zaś ułatwia pełną akceptację siebie. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: dotarcie do praźródła istnienia,

– czakra seksualna: przypływ pierwotnej energii,

– czakra splotu słonecznego: daje śmiałość i pomaga wypracować niezależność,

– czakra serca: przynosi umiłowanie życia we wszystkich jego przejawach,

– czakra gardła: ułatwia przepracowanie negatywnych kodów słownych,

– czakra trzeciego oka: uwrażliwia na energie Natury,

– czakra koronna: pozwala odczuć jedność z kosmosem. Oddziaływanie na ciała subtelne: harmonizuje wszystkie ciała i rozszerza emanację ich aury.

Zastosowanie w magii naturalnej: czereśnię stosuje się w oczyszczaniu, ochronie oraz w rytuałach wspomagających. Można ją zastosować w magii miłosnej, płodności, sprawiedliwości i żniw oraz kończenia.

Zastosowanie w medycynie ludowej: owoce stosuje się jako środek lekko przeczyszczający używany w zaparciach oraz napar z liści, jako środek wzmacniający przy anemii, po długotrwałych chorobach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>