Gis pospolity

Cis pospolity (Taxus baccata) to wiecznie zielone drzewo iglaste dorastające do wysokości 20 m. Jego korona może być szeroka i stożkowata lub rozłożysta i nieregularna. Grubsze gałęzie odstają lub lekko zwisają, na końcach jednak z reguły unoszą się ku górze. Pnie zwykle są osłonięte mniejszymi gałązkami. Kora tego drzewa jest bruzdowana i porozrywana na szersze płaty lub łuszcząca się. Szpilki cisu mają długość do 4 cm i są płaskie, od góry błyszczące i ciemnozielone, a od dołu jasno- lub żółto-zielone z dwoma wyraźnymi, podłużnymi prążkami. Owoce w porze dojrzewania przybierają barwę karminową. Drzewo to lubi siedliska cieniste na glebach próchniczych i wilgotnych. Cis występuje na terenie całej Europy Zachodniej, w Polsce jest dość rzadki. Uwaga: wszystkie części rośliny po spożyciu są trujące.

Energie ogólne: wzmocnienie, ujawnienie potencjału, siła woli, estetyzm, radzenie sobie z wrogami. Główne przesłanie: poprzez odpowiednie wzmocnienie siły woli i charakteru człowiek potrafi radzić sobie z wrogami i nieżyczliwymi ludźmi.

Oddziaływanie psychiczne: cis umacnia w wiarę w posiadane możliwości, uaktywnia potencjał, uczy, jak wykorzystywać pojawiające się w życiu szanse. Wyzwala poczucie piękna, daje inspirację osobom zajmującym się zawodowo sztuką. Wspomaga siłę woli i pomaga obrać i osiągnąć odpowiedni dla danej osoby cel w życiu. Dodaje energii w walce z przeciwnościami losu i ułatwia rozpoznanie ukrytych wrogów, jak też wspiera w walce z nimi. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: dodaje sił w walce o przetrwanie w trudnym środowisku,

– czakra seksualna: dodaje wigoru,

– czakra splotu słonecznego: wzmacnia siłę woli,

– czakra serca: przynosi współczucie dla wrogów,

– czakra gardła: rozbudza wrażliwość estetyczną,

– czakra trzeciego oka: pozwala przejrzeć skryte zamiary,

– czakra koronna: na tę czakrę nie wywiera działania. Oddziaływanie na ciała subtelne: szczególnie mocno oddziaływuje na ciało astralne chroniąc od wrogów, harmonizuje ciało fizyczne i eteryczne.

Zastosowanie w magii naturalnej: cis stosuje się w ochronie i podczas oczyszczania. Jego walory są wykorzystywane podczas magii kończenia i rozstania. Zastosowanie w medycynie ludowej: stosuje się tylko do okadzania w celu usunięcia choroby. Roślina trująca, w żadnym wypadku nie stosuje się wewnętrznie!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>