Grusza pospolita (Pyrus pyraster)

To drzewo należące do gatunków niższych, ponieważ z reguły osiąga wysokość od 5 do 15 m, rzadko zdarzają się osobniki osiągające wielkość 20 m. Charakteryzuje je korona stożkowata i wydłużona, rzadziej szeroka i rozłożysta. Pień gruszy zazwyczaj jest nieco skrzywiony lub pochylony. Gałęzie mogą układać się na dwa sposoby: stromo wzniesione bądź szeroko odstające i obficie rozgałęzione. Kora ciemnobrunatna, prawie czarna, delikatnie popękana i łuszcząca się. Liście gruszy są cienkie, okrągłe, lekko eliptyczne, o długości od 3 do 7 cm i prawie takiej samej szerokości. Kwiaty rozwijają się jednocześnie z liśćmi i są zebrane w wielokwiatowe wierzchołki. Charakteryzują się czysto białymi płatkami korony. Owoc gruszy pospolitej ma długość 2-3 cm i taką samą grubość, jego kształt jest dzbankowaty lub kulisty. Grusza pospolita lubi siedliska żyzne, występuje w całej Europie.

W magii naturalnej można korzystać również z odmian uprawianych w sadownictwie. Energie ogólne: witalność, harmonia, równowaga, po- kojowość, przyjacielskość, akceptacja. Główne przesłanie: akceptując siebie i innych wprowadzasz zgodę, równowagę i harmonię w swoje życie i kontakty z innymi istotami.

Oddziaływanie psychiczne: energie gruszy pozwalają lepiej zrozumieć samego siebie, a tym samym zaakceptować się. To z kolei wprowadza harmonię we wszystkie relacje, w jakie w ciągu swego życia wchodzi człowiek. Pomagają wprowadzić pełną równowagę w kontaktach z przyjaciółmi. Pozwalają zachować czystość duchową w każdych warun kach, a to umożliwia działania mające na celu pogodzenie zwaśnionych stron. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: zapewnia ochronę indywidualną,

– czakra seksualna: usuwa frustrację,

– czakra splotu słonecznego: daje niezależność osądu,

– czakra serca: wzmacnia empatię,

– czakra gardła: pomaga usunąć złe nawyki,

– czakra trzeciego oka: wzmacnia zdolności intelektualne,

– czakra koronna: ułatwia kontakt z miłością uniwersalną. Oddziaływanie na ciała subtelne: wprowadza harmonię we wszystkie ciała subtelne, oczyszcza aurę ciała fizycznego i eterycznego, usprawnia procesy w obrębie pola mentalnego.

Zastosowanie w magii naturalnej: działa ochronnie i wspo- magająco, stosuje się ją w magii miłosnej, płodności i mocy. Zastosowanie w medycynie ludowej: owoce gruszy, ze względu na pewną ilość jodu w nich zawartą, stosuje się przy zaburzeniach tarczycy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>