Jarzębina pospolita (Sorbus aucuparia)

To drzewo liściaste osiągające wysokość od 5 do 15, a niekiedy nawet 20 m wysokości, o nieregularnej, okrągłej lub owalnej koronie. Pień jest dobrze widoczny aż do górnej strefy korony. Gałęzie są z reguły odstające lub skierowane ukośnie ku górze. Kora na młodych okazach jest szaro-srebrzysta, z biegiem czasu robi się matowa, delikatnie pęka i tworzy się na niej listewkowy deseń. Liście o długości dochodzącej do 20 cm są zbudowane z 9-11 drobnych listków ułożonych mniej więcej symetrycznie i drobno ząbkowanych. Po pełnym rozwinięciu są z wierzchu matowe, żywo zielone, a od spodu jasnozielone. Kwiaty zebrane w podbaldachy mają odcień kremowobiały. Dojrzałe owoce przybierają barwę jasno- czerwoną i osiągają grubość od 6 do 8 mm. Są jadalne, o charakterystycznym gorzkim smaku, który wytraca się pod działaniem mrozu. Rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych glebach gliniastych, kamienistych oraz piaszczystych. Występuje w całej Europie. W Polsce spotyka się również gatunek pokrewny, zwany jarząbem szwedzkim (Sorbus intermedia).

Energie ogólne: zabezpieczenie przed złymi wpływami, oczyszczenie, pozytywne działanie ukrytych energii. Główne przesłanie: oddając się pod opiekę sił Natury i pozostając im wiernym, zapewniam sobie ochronę przed złem i oczyszczenie z negatywnych energii.

Oddziaływanie psychiczne: jarzębina pozwala usunąć wszelkie negatywne wpływy energetyczne, z jakimi miał do czynienia dany człowiek, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, sprawia, by to, co do tej pory wydawało się trudne czy wręcz niemożliwe do realizacji, stało się łatwiejsze. Umacnia w człowieku wierność ideałom, przekonaniom i celom. Dodaje sił zmęczonym trudami dnia codziennego. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: usuwa zmęczenie fizyczne,

– czakra seksualna: pomaga gromadzić energię życiową,

– czakra splotu słonecznego: usuwa nadpobudliwość,

– czakra serca: wzmacnia uczynność i życzliwość,

– czakra gardła: usuwa zachowania kompulsywne,

– czakra trzeciego oka: ułatwia koncentrację,

– czakra koronna: sprzyja osiągnięciu oświecenia. Oddziaływanie na ciała subtelne: równoważy przepływ energii między ciałami, harmonizuje pole astralne i wzmacnia jego wibrację, pomaga zrozumieć zadania ciała atma- nicznego.

Zastosowanie w magii naturalnej: działa oczyszczająco, ochronnie i wspomagająco, stosuje się ją w magii mocy, kończenia oraz sprawiedliwości i żniw. Zastosowanie w medycynie ludowej: owoce jarzębiny stosuje się w postaci odwarów w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego oraz w przypadku dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>