Jawor

Jawor (Acer pseudoplatanus) to okazałe drzewo liściaste dochodzące do wysokości 40 m z wysoko sklepioną, regularną koroną wieńczącą prosty, silny pień. Konary są gęste i nieregularnie rozmieszczone, zwykle skierowane stromo bądź skośnie ku górze. Korę ma szaro-brązową, czasami łuszczącą się, dość często porośniętą mchem. Liście są okrą- gławe, zwykle z pięcioma wyraźnymi ząbkami, z których przednie są większe od tylnych. Charakteryzują się matową, ciemnozieloną barwą z wierzchu, zaś od spodu przybierają odcień szaro-zielony. Kwiaty występują w wiszących wiechach o długości od 10 do 12 cm i barwie żółto-zielo- nej. Owoce jaworu to skrzydlaki ustawione do siebie pod kątem prostym. Dojrzałe przyjmują odcień jasnobrązowy. Występuje głównie w lasach mieszanych na terenie całej Europy.

Energie ogólne: wzniosłość, czystość, sprawność, aktywność, wiedza praktyczna, zaradność. Główne przesłanie: dzięki swojej sprawności i zręczności oraz wiedzy zastosowanej w praktyce potrafię poprawić warunki życia nie zaniedbując swoich wzniosłych ideałów.

Oddziaływanie psychiczne: energie jaworu uszlachetniają duszę, czynią ją otwartą na to, co wzniosłe i czyste, a jednocześnie usuwają lęki związane z problemami egzystencjalnymi, pomagają usunąć typowe dla współczesnego człowieka obawy typu: „czyja sobie z tym poradzę?”. Ułatwiają działania na poziomie bytowym, dodają sprawności i zręczności podczas dowolnego rodzaju aktywności. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: uaktywnia zaradność,

– czakra seksualna: pomaga zebrać energię potrzebną do działania,

– czakra splotu słonecznego: umacnia wiarę w ideały,

– czakra serca: zapewnia czystość uczuć,

– czakra gardła: nasila ekspresję twórczą,

– czakra trzeciego oka: wzmacnia psychikę,

– czakra koronna: oczyszcza kanał kontaktu z Bogiem. Oddziaływanie na ciała subtelne: harmonizuje wszystkie aury i sprowadza energię z ciał wyższych ku niższym.

Zastosowanie w magii naturalnej: działa ochronnie i wspomagająco, stosuje się go w magii sprawiedliwości i żniw, mocy oraz kończenia. Zastosowanie w medycynie ludowej: liście stosuje się do kąpieli oczyszczającej skórę i regenerującej psychikę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>