Jodła pospolita

Jodła pospolita (Abies alba) to wiecznie zielone drzewo iglaste, które może osiągać wielkość do 50 m. Korona u młodych drzew jest dość regularna i przybiera kształt stożkowaty, u starszych osobników bywa spłaszczona na szczycie. Gałęzie u dołu odchodzą od pnia prawie poziomo, zaś wyższe gałązki są skierowane ukośnie ku górze. Boczne konary wyrastają tak nisko, że czasami prawie nie widać pnia. Kora jodły jest ciemnoszara, początkowo gładka, z biegiem lat staje się popękana lub bruzdowana. Szpilki są giętkie i dosyć krótkie, osiągają maksymalną długość 3 cm. Szyszki osiągają długość około 10 cm, są wyprostowane, mają kształt walca. Początkowo barwią się na zielono, a gdy dojrzeją, przybierają kolor brązowy. Łuski odpadają pojedynczo już na drzewie, dlatego pod jodłami nie znajduje się szyszek. Lubi gleby świeże i średnio głębokie. Występuje w środkowej i południowej Europie.

Energie ogólne: swoboda, ekspresja, przepływ energii, współodczuwanie, radość życia. Główne przesłanie: sięgając do praźródeł życia odblokujesz kanały przepływu energii i nauczysz się odczuwać radość życia.

Oddziaływanie psychiczne: siły jodły ułatwiają swobodny przepływ energii na wszystkich poziomach naszych ciał i dzięki temu usuwają nawet bardzo stare blokady psychiczne. Ułatwiają oddychanie, a co za tym idzie, wspomagają wszelkie procesy życiowe naszego organizmu, wzmacniają witalność i wiarę w to, że czeka nas jeszcze wiele przyjemnych niespodzianek. Uczą cieszyć się pięknem otaczającego świata i przywracają wiarę w sens życia. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: ułatwia kontakt z praźródłem życia,

– czakra seksualna: wzmacnia ekspresję seksualną,

– czakra splotu słonecznego: wzmacnia silę życiową,

– czakra serca: ułatwia współodczuwanie z innymi,

– czakra gardła: swobodne wyrażanie swojej żywotności,

– czakra trzeciego oka: pozwala na bardziej obiektywne spojrzenie na życie,

– czakra koronna: dostęp do szerszych obszarów wyższego ja. Oddziaływanie na ciała subtelne: usuwa blokady ze wszystkich ciał oraz ułatwia przepływ energii między nimi.

Zastosowanie w magii naturalnej: działa oczyszczająco i wspomagająco, stosuje się ją w magii początków, płodności, mocy i rozstania. Zastosowanie w medycynie ludowej: pomocna w pracy z oddechem (rebirting), igliwiem jodły wysypywano dawniej sień, aby chroniła przed złymi duchami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>