Kasztanowiec (zwyczajny, czerwonokwiatowy)

Kasztanowiec zwyczajny {Aesculus hippocastanum) to z reguły wolno stojące, okazałe drzewo dochodzące wysokością do 25 m. Ma piękną, gęstą i regularnie uformowaną i wysoko wysklepioną koronę. Pień drzewa jest potężny, prosty i widoczny nawet w wyższych partiach korony. Konary są masywne, odstające lub skierowane stromo ku górze. Gałęzie rosną nieregularnie, mogą być odstające lub zwisające. Kora u młodych drzew bywa gładka i jasnobru- natna, z biegiem czasu ciemnieje i dzieli się na grubo spękane płytki. Liście u kasztanowca są duże, dochodzące do 25 cm długości, o charakterystycznym dłoniastym kształcie, z wierzchu matowe, ciemnozielone, pod spodem nieco jaśniejsze i lekko błyszczące. Kwitnie obficie, a kwiaty są zebrane w wysokich do 30 cm wiechach. Torebka owocowa jest kolczasta, zawiera jeden, rzadziej dwa lub trzy duże rudobrązowe nasiona – kasztany. Rozpowszechniony prawie w całej Europie (oprócz Północnej).

Kasztanowiec czerwonokwiatowy (Aesculus x carnea) to gatunek niższy od poprzedniego. Dojrzałe osobniki osiągają wysokość do 15 m. Koronę ma dość obficie rozgałęzioną, wysklepioną kuliście. Pień jest prosty i również dobrze widoczny. Konary ma gęsto rozgałęzione, w dolnych partiach odchylone ku ziemi. Kora u młodych osobników ma barwę brunatno-zieloną, z biegiem czasu staje się ona brunatno-czerwona. Liście także są dłoniaste, ale bardziej zwarte niż u kasztanowca zwyczajnego i nieco krótsze (do 12 cm długości). Charakterystyczną cechą tego gatunku jest to, iż liście nie przebarwiają się jesienią, lecz opadają nie zmieniwszy barwy. Drugim wyróżnikiem gatunkowym jest barwa kwiatów, które przybierają kolor od różowego poprzez jasnoczerwony aż do intensywnie czerwonego. Owocem jest zielonkawa torebka z rzadka tylko pokryta kolcami i zawierająca od jednego do trzech nasion – kasztanów. Występuje prawie tak często jak kasztanowiec zwyczajny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>