Klon (zwyczajny, polny)

Klon zwyczajny (Acer platanoides) to wysokie i dorodne drzewo osiągające wysokość około 30 m, choć zdarzają się również osobniki wyższe. Koronę ma harmonijnie wyskle- pioną i regularną, zdobiącą prosty, ale dość krótki pień. Gałęzie wyrastają ukośnie lub wznoszą się ku górze. Ciemnoszara kora jest drobno spękana, z biegiem czasu pokrywa się listewkowym deseniem. Liście mają od 10 do 15 cm długości i są prawie takiej samej szerokości, podzielone dło- niasto na pięć wyraźnych części (palców). Z wierzchu są matowe i ciemnozielone, a od spodu ich barwa jest nieco jaśniejsza i czasami przybiera niebieskawy odcień. Klon zwyczajny charakteryzuje się wiechowatymi kwiatostanami, które pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce z naprzeciwległymi skrzydełkami są lepkie i łatwo się przyklejają. Lubi umiarkowanie wilgotne gleby. Występuje w całej Europie.

Klon polny (Acer campestre) to nieco mniejsza odmiana, osiągająca wysokość nieco ponad 10 m, z okrągłą, rozłożystą koroną osadzoną na pokrzywionym pniu. Kora tego gatunku często bywa skorkowaciała, o brunatnym zabarwieniu. Gałęzie są krótkie, nieregularnie rozwidlone i skierowane ukośnie ku górze. Liście również dłoniopodobne, z pięcioma palcami, choć nie tak wyrazistymi, jak u poprzedniego gatunku. Z wierzchu są matowe i ciemnozielone, od spodu nieco jaśniejsze. Niepozorne, zielono-żółte kwiaty ukazują się jednocześnie z liśćmi. Owoce z naprzeciwległymi skrzydełkami mają około 5 cm długości. Ten gatunek klonu lubi żyzne gleby gliniaste i próchnicze. Występuje głównie w Europie Zachodniej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>