Modrzew europejski

Modrzew europejski (Lańx decidua) to drzewo szpilkowe, zrzucające na zimę igły, dochodzące wysokością do 40 m. Koronę ma smukłą, stożkowatą, dość regularnie i gęsto ugałęzioną. Starsze gałęzie zwisają ku dołowi, średnie są zwykle odstające, a młode wznoszą się ku górze. Kora u młodych osobników jest gładka, w odcieniach od szarobrunatnego do zielonobrunatnego, z wiekiem podbarwia się różowo, pojawiają się głębokie pęknięcia, a wierzchnia warstwa może się łuszczyć. Szpilki są miękkie, tępe, jasnozielone, o długości od 2 do 3 cm, zebrane w pęczki po 20- 40 sztuk. Szyszki są początkowo karminowo-czerwone, później brunatnieją. Lubi gleby świeże i bogate w związki zasadowe. Pierwotnie występował w górach, obecnie rozpowszechnia się na innych terenach jako gatunek ozdobny.

Energie ogólne: uduchowienie, altruizm, głębia, entuzjazm, satysfakcja, zapał, regeneracja. Główne przesłanie: praca nad rozwojem osobistym, uduchowienie i głębia przeżyć wewnętrznych przyniosą Ci entuzjazm, satysfakcję i chęć do życia.

Oddziaływanie psychiczne: energie modrzewia pozwalają oderwać się od spraw przyziemnych i spojrzeć głębiej na wszystko, co nas otacza, a tym samym wzbudzają altruizm. Pobudzają chęć do życia, wnoszą entuzjazm i zapał do prowadzonych działań, dodają sił i ułatwiają ich regenerację. Pozwalają patrzeć na życie w szerszym kontekście, a co za tym idzie, budzą ekscytację światem, ludźmi, duchowością. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: budzą ufność w bezpieczeństwo materialne,

– czakra seksualna: ułatwia regenerację sił,

– czakra splotu słonecznego: budzą altruizm i współczucie,

– czakra serca: łączą z innymi na poziomie miłości uniwersalnej,

– czakra gardła: pobudzają komunikatywność,

– czakra trzeciego oka: ułatwiają widzenie aury,

– czakra koronna: wznoszą na poziom duchowy. Oddziaływanie na ciała subtelne: oddziaływuje korzystnie na wyższe ciała, wprowadza między nimi harmonię i rozszerza ich wibracje.

Zastosowanie w magii naturalnej: działa ochronnie i wspomagająco, stosuje się go w magii kończenia, rozstania oraz sprawiedliwości i żniw. Zastosowanie w medycynie ludowej: spalane igliwie modrzewia stosowano do okadzania chorych i pomieszczeń, w których leżał chory.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>