Olsza (czarna, szara)

Olsza czarna (.Alnus glutinosa) to dorastające do 25 m drzewo liściaste, choć zdarzają się również okazy wyższe. Korona olszy jest szeroka i rozłożysta, z wiekiem wyskle- pia się okrągło. Konary są luźno i szeroko rozstawione, u dołu wzniesione, w górnej części poziomo odstające. Kora barwi się na brunatno-szaro i jest podzielona na podłużne lub prawie kwadratowe płaty. Liście o długości od 4 do 10 cm są szerokie i mają klinowaty kształt, na brzegach płytko ząbkowane i lekko faliste. Kwiaty tego drzewa rozwijają się przed liśćmi. Preferuje luźne lub kamieniste gleby podmokłe. Występuje w całej Europie, szczególnie wzdłuż rzek i strumieni.

Olsza szara (Alnus incana) to mniejsza od poprzedniej odmiana tego drzewa, osiągająca wysokość od 3 do 15 m. Korona tego gatunku jest kolumnowa lub stożkowata, średnio wysklepiona. Gałęzie są bardzo luźno i nieregularnie rozmieszczone. Korę ma zwykle gładką, ciemnoszarą lub zielonkawą, u góry zwykle jaśniejszą, z wyraźnymi prze- tchlinkami. Liście są silnie zaostrzone z przodu, o owalnym lub okrągławym kształcie, rosnące niesymetrycznie. Z zewnątrz są matowe i zielone, od spodu szaro-zielone i delikatnie owłosione. Liście tej odmiany nie przebarwiają się jesienią i opadają zachowując wyjściową barwę. Olsza ta lubi luźne gleby żwirowo-piaszczyste, żyzne i podmokłe. Powszechnie występuje w środkowej i północnej Europie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>