Sosna (czarna, pospolita)

Sosna czarna (Pinius negra) to dochodzące do 30 m drzewo iglaste o nieregularnej i zwykle luźnej koronie w części dolnej, zaś w górnej zagęszczonej i owalnej w zarysie. Gałęzie są zazwyczaj stromo wzniesione, rzadziej odstające poziomo i rozłożyste. Kora u młodych drzew jest gładka, z czasem staje się grubo bruzdowana i podzielona na łu- skowate płaty, o barwie brązowo-czarnej lub czarno-szarej. Szpilki wyrastają w parach, mają długość do 15 cm, są sztywne, lekko zaostrzone, w kolorze od ciemnozielonego do czarnozielonego. Szyszki są dość duże (do 8 cm), w stanie dojrzałym przybierają kolor ciemnobrązowy. Preferuje suche gleby wapienne. Występuje w górach Europy Środkowej i Południowej.

Sosna pospolita (Pinius sylvestris) to drzewo iglaste przekraczające wysokością 30 m. Korona u młodych osobników jest regularnie stożkowata z trójkątnym zarysem, u starszych – nieregularnie kulista i rozluźniona po odpadnięciu niższych gałęzi. Pień tego gatunku sosny często bywa wygięty, zaś większe konary poskręcane i stosunkowo krótkie. Kora początkowo barwi się na szaro lub brązowo-sza- ro, zaś z biegiem czasu pokrywa się czarnymi bruzdami. Szpilki są skupione w kiściach na końcach gałązek, krótko zaostrzone, mają długość od 3 do 8 cm, barwią się na niebiesko- lub szaro-zielono. Szyszki w stanie dojrzałym są ciemnobrązowe, prawie czarne, o długości do 8 cm. Ta odmiana sosny preferuje ubogie w zasady, luźne gleby, rośnie równie dobrze na glinie, jak i na piaskach. Występuje na terenie całej Europy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>