Świerk pospolity

Świerk pospolity (Picea abies) to wyjątkowo okazałe drzewo iglaste dochodzące wysokością do 70 m (najczęściej od 30 do 50 m). Korona, szczególnie u drzew wolno stojących, ma kształt regularnego stożka. Gałęzie w dolnej części pnia zwisają, w środku z reguły odstają albo lekko się podnoszą. Kora ma barwę miedzi i delikatnie się łuszczy. Szpilki świerka są dość sztywne, na końcach ostre, o barwie ciemnozielonej i długości od 1 do 2,5 cm. Młode szyszki są zielone, a dojrzałe jasnobrązowe, dochodzące długością do 16 cm. Świerk preferuje luźne, próchnicze gleby. Występuje na terenie całej Europy, choć pierwotnie rósł powyżej granicy 800 m n.p.m.

Energie ogólne: godność, samodzielność, pokora, równowaga, odwaga, śmiałość, spokój. Główne przesłanie: jeśli zachowasz pokorę w obliczu Najwyższego, osiągniesz spokój i odwagę potrzebną do osiągnięcia niezależności.

Oddziaływanie psychiczne: energie świerku umacniają w nas poczucie godności. Uczą, jak zachować równowagę wewnętrzną i zewnętrzną, przypominają o pokorze wobec wielkich mocy duchowych. Pozwalają z odwagą patrzeć w przyszłość i śmiało realizować plany. Medytacja pod świerkiem przynosi spokój, wycisza i pozwala dotrzeć do najgłębszych warstw duchowych. Oddziaływanie na czakry:

– czakra podstawy: dodaje sił,

– czakra seksualna: usamodzielnia,

– czakra splotu słonecznego: uczy pokory,

– czakra serca: pomaga osiągnąć spokój,

– czakra gardła: pomaga jasno wyrażać swoje myśli,

– czakra trzeciego oka: otwiera na inne wymiary,

– czakra koronna: umożliwia kontakt z nadświadomością. Oddziaływanie na ciała subtelne: rozszerza aury ciał wyższych, harmonizuje je i łączy z ciałem fizycznym.

Zastosowanie w magii naturalnej: działa ochronnie i wspomagająco, stosuje się go w magii początków, sprawiedliwości i żniw oraz kończenia. Zastosowanie w medycynie ludowej: wywar i syrop świerkowy stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych i w astmie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>