Topola (biała, osika, szara)

Topola biała (Populus alba) to dochodzące do 30 m wysokości drzewo liściaste z szeroką, jednostronnie zwieszającą się koroną. Kora u młodych osobników jest gładka, biało-szara do szaro-zielonej, u starszych zmienia barwę na ciemniejszą i staje się chropowata i spękana. Liście mają długość od 6 do 10 cm, a szerokość – 5 cm, są owalne i podzielone na 3-5 większych ząbków. W porze listnienia są obustronnie owłosione, później na wierzchu błyszczące i ciemnozielone, a od spodu białe, pokryte aksamitnym puszkiem. Preferuje luźne, piaszczyste gleby. Występuje na terenie całej Europy.

Topola osika (Populus tremula) to gatunek charakteryzujący się wypuszczaniem odrośli. Z reguły przekracza wysokość 30 m. Koronę początkowo ma luźną ze względu na szeroko rozstawione konary, później stożkowatą i nieregularną. Dolne gałęzie odstają, natomiast wyższe wznoszą się stromo. Korę ma dość gładką nawet u starszych osobników, nieco lepką, szaro-zieloną. Liście o długości od 3 do 10 cm mają kształt okrągły lub jajowaty ze słabo zaznaczonym wierzchołkiem. Góra liścia jest matowa, szaro-zie- lona lub zielona, zaś spód jest zawsze jaśniejszy i nie bywa pokryty puszkiem, jak u poprzedniego gatunku topoli. Lubi gleby luźne i żyzne. Występuje na terenie całej Europy, nawet w górach.

Topola szara (Populus canescens) to potężne drzewo osiągające wysokość, tak jak i inne odmiany tego gatunku, powyżej 30 m, o początkowo stożkowatej, a później okrągłej, dość szerokiej koronie. Kora młodych drzew ma charakterystyczne korkowe listwy, które z wiekiem przekształcają się w czarne zgrubienia i barwi się na ciemnoszaro. Gałęzie są dość cienkie i zazwyczaj nieco zwisają. Liście mają kształt trójkątny z niedużymi, łukowatymi wcięciami. Młode liście są obustronnie pokryte puszkiem, z biegiem czasu znika on z wierzchniej strony, która staje się błyszcząca i ciemnozielona, od spodu puch pozostaje. Ta odmiana lubi luźne, wilgotne gleby i chętnie rośnie na żwirach nad brzegami rzek. Występuje w całej Europie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>