Wiąz (szypułkowy, górski, pospolity)

Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) dorasta do 30 m wysokości. Koronę ma nieregularną, sklepioną, choć mało zwartą. Gałęzie u dołu są dosyć krótkie i odstają poziomo, w środkowym odcinku – początkowo wzniesione w górę, a następnie przegięte i zwisające. Kora u dojrzałych osobników barwi się na szaro-brązowo i jest pokryta deseniem z szerokich listew z głębokimi bruzdami. Liście osiągają długość do 12 cm, a szerokość do 9 cm. Mają one owalny kształt, zaś z przodu są nieco zaostrzone i po brzegach ząbkowane. Ich górna powierzchnia jest matowa i ciemnozielona, natomiast dolna ma barwę szaro-zieloną i jest pokryta delikatnym puszkiem. Lubi gleby gliniaste lub piaszczyste. Występuje w całej Europie, ale nigdzie nie jest gatunkiem częstym.

Wiąz górski (Ulmus glabra) to wysokie do 40 m drzewo o koronie w kształcie odwrotnie jajowatym, często dość rozłożystej. Pień jest widoczny prawie do końca korony, ale już na niewielkiej wysokości rozwidla się na liczne grube i masywne konary. Gałęzie początkowo się wznoszą, a potem łukowato zwieszają ku ziemi. Kora i u młodych, i u starszych osobników jest zadziwiająco gładka i tylko gdzieniegdzie poznaczona bruzdami, ciemnoszara. Liście osiągają długość do 16 cm i kończą się smukłym wierzchołkiem. Mają okrągły lub owalny kształt, są matowe i szorstkie, o ciemnozielonej barwie z wierzchu, a nieco jaśniejszej od spodu. Ich brzegi są podwójnie ząbkowane. Ta odmiana wiązu preferuje luźne, żyzne i wilgotne gleby. Choć nazwa wskazuje na występowanie w terenie górzystym, wiąz górski w Polsce występuje powszechnie na całym jej terytorium.

Wiąz pospolity (Ulmus carpinifolia) osiąga wysokość około 30 m. Koronę ma zazwyczaj wysoko sklepioną, ale wąską. Gałęzie przyjmują różną pozycję w stosunku do pnia i podłoża. Kora barwi się na brązowo-szaro i znaczą ją głębokie bruzdy. Liście osiągają długość do 10 cm, a szerokość do 8 cm i mają różne kształty, choć najczęściej spotyka się jajowate lub podłużne. Ich brzegi są ząbkowane. Górna powierzchnia liścia jest błyszcząca i ciemnozielona, zaś dolna jaśniejsza. Preferuje wilgotne, żyzne gleby o odczynie zasadowym. Spotykany w Europie dość często, szczególnie w dolinach rzek.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>